Laktobacily

V roce 1908 nositel Nobelovy ceny Ilja Mečnikov zveřejnil teorii o tom, že konzumace jogurtů obsahujících laktobacily přispívá k dlouhověkosti.Toto pozorování vedlo ke koncepci probiotik, což v řečtině znamená "pro život". Termín byl poprvé použit v roce 1965 jako slovo opačného významu ke slovu "antibiotic". Probiotika jsou tedy kultury živých mikroorganismů, které člověka pozitivně ovlivňují zlepšením vlastností jeho vlastní mikroflóry, především v trávícím traktu. Nejčastěji se jedná o laktobacily a bifidobaktérie. Laktobacily se vyskytují v zažívacím traktu a v pochvě, v mateřském mléce a spolu s bifidobakteriemi jsou hlavní příčinou kvašení mléka. Bifidobaktérie tvoří významnou součást flóry tenkého i tlustého střeva.

Laktobacily žádným způsobem neléčí, ale našemu zdraví výrazně napomáhají.

Snad každý se ve svém dosavadním životě setkal s antibiotiky. Je jasné, že pomohou, ale také každý zná ten pocit po užívání antibiotik - jsme sice zdraví, ale není to ono.

Aby to bylo v pořádku, tak zkuste vyzkoušejte současně s antibiotiky používat laktobacily. Agresivita antibiotik totiž likviduje důležitou mikroflóru v trávicím traktu, která je tak důležitá pro naše zdraví.

Některé pozitivní vlivy byly již prokázány, jiné se pouze předpokládají. Pozitivně působí u některých druhů průjmů, předpokládá se, že pomáhají při revmatické artritidě, střevních zánětech cystické fibróze, zánětech pochvy a alergiích.

Laktobacily ve včelím medu

Výzkumný tým univerzity Lund na jihu Švédska ve své experimentální studii prokázal, že 13 kmenů laktobacilů, symbioticky žijících v žaludcích včely medonosné, působí velmi účinně svými antibakteriálními vlastnostmi proti různým rezistentním patogenům. Ve špatně skladovaném a v běžně prodávaném medu ale uvedené laktobacily nepřežívají.